שיטה

מי אני ומה אני עושה? 

בעשור האחרון נפלה בחיקי הזכות להכניס מוסיקה לחיים של אנשים בעזרת הגיטרה. זאת שליחות מקצועית ואישית שאני לוקח בכובד ראש, כי אני יודע איזו מתנה מדהימה גיטרה ונגינה יכולות להיות בחיים. אישית, שיעורי הגיטרה והיכולת לנגן שינו לי את החיים – הם עזרו לי לפתח זהות חברתית, יכולות התבטאות, תחושת מסוגלות והתקדמות, ועוד מתנות רבות וטובות שממשיכות להגיע עם השנים. תחושת השליחות שלי נובעת מהצורך והרצון להעביר את המתנה הזו הלאה, בצורה המקצועית והאישית ביותר שאוכל, כפי שהועברה אליי לפני 20 שנה.

התפיסה ההוראתית שלי היא שכל תלמיד הוא אינדיבידואל ייחודי, ולכן נדרשת התאמה מדוייקת של תוכנית עבודה, קצב למידה, והתאמה אישית של כל פרמטר בתהליך הלמידה למידותיו של כל תלמיד, בהקשבה ורגישות מלאה לתקופות החיים, העומס, הפנאי הרגשי ולמעשה כל מה שעוטף את תהליך הלמידה.

כדי לייצר חווית הצלחה נדרשים הרבה יותר מתרגילי טכניקה והבנת הגיטרה – צריך ללמד את התלמיד כיצד “לתחבב” את הגיטרה והנגינה ע”מ לקנן אותם בחייו. הנ”ל כולל תוכנית עבודה עם יעדים מושכים, דיוק שבועי של אופן האימון (מדריך מגניב שכתבתי בנושא כאן), מציאת כלי הנגינה המתאים ומתן תשומת לב מלאה וזמינות במהלך השבוע לדיוקים, חידודים ופידבקים לתלמיד. ב-2023 זה לא קל להרים גיטרה ולהתחיל ללמוד בהצלחה.

השפע של היוטיוב, אפליקציות למידה, תחושת ההשוואה ברשתות החברתיות יכולות לקרב את התלמיד ללמידה, או ברוב המקרים, להרחיק אותו מלהרים גיטרה ולהתחיל ללמוד. אל מול זה תופעת ה”דיגיטציה” של מסלולי לימוד אוטומטיים ורוחביים (שכבודם במקומם מונח) – אני דוגל בשיטה אישית המותאמת לצרכיו האישיים של כל תלמיד ותלמיד.

אחת השאלות הנפוצות ביותר שמורה לגיטרה נשאל היא “תוך כמה זמן לומדים לנגן?”  כמובן שאין תשובה ישירה, מכיוון שהשאלה היא מאוד אמורפית ותלויה בהמון משתנים. אממה, נפיצות השאלה קוראת להתייחסות מקצועית הנוגעת בנושא. לכן מצורף מיפוי של תהליך הלמידה הנפוץ ביותר שמקנה הערכה גסה של קצב התקדמות סטנדרטי בשלושת השלבים הראשונים בתקופת הנגינה הראשונה. כל שלב מייצג עבודה של כחודשיים. לתשובות לשאלות נפוצות נוספות – מוזמנים ללחוץ כאן. *לא לפספס את הכוכביות הלא קטנות ממש עוד גלילה קטנה למטה*

שלב ראשון - רק התחלנו

מגדירים יעדים, תוכנית עבודה, מדייקים את איך מתאמנים במהלך השבוע.
מקימים את הבסיס:
איך לנגן אקורדים בצורה נקייה, איך פורטים בצורה נכונה, ועובדים על הסנכרון בין הידיים.
בשלב הזה מנגנים שירים פשוטים.

שלב שני - מלך הקומזיץ

יד ימין ושמאל כבר צוות מנוסה ועובדות מעולה ביחד.
בשלב הזה הנגינה הראשונית כבר טבעית ומבוססת. חברים מזהים שאתם כבר מנגנים,
אתם נכנסים לאינטרנט ומנגנים בספונטניות לבת הזוג שיר של עידן עמדי.

שלב שלישי - יאללה איפה קונים חשמלית?

בסוף השלב הזה כבר הגשמנו את היעד הראשון שהצבנו.
הגיטרה כבר בת בית והגיע הזמן לבחור אתגר מוסיקלי חדש ומרגש כגון:

  • כתיבת או הלחנת שיר
  • השתתפות בהופעה
  • הקמת הרכב

מכאן השמיים הם הגבול!

זו גם בד"כ הנקודה בה הגיטרה מצטרפת לתמונת הפרופיל שלכם בוואטס אפ.

כוכביות לא קטנות

-המיפוי הוא כללי מאוד ומתייחס להתקדמות רווחת וממוצעת לאחר ניסיון של מאות תהליכי למידה
-המסלול, קצב הלמידה והתוצאות משתנות מתלמיד לתלמיד ומושפעות בעיקר מכמות הפנאי להשקעה בכל תקופת לימוד
-אני דוגל בהתאמה אישית של תוכנית העבודה והמסלול של כל תלמיד – אך אלו (שוב, בהערכה גסה) התחנות אשר כל תלמיד יעבור בחצי שנה הראשונה של שיעורי הנגינה

לסיום,
אני מאמין שכל אחד יכול ללמוד לנגן על גיטרה, ולכל אחד יש מתנה לחיים שמתחבאת שם בין המיתרים.
השליחות המקצועית שלי היא לחבר בין מוסיקה ואנשים, דרך הגיטרה.

אני כאן לכל שאלה וחידוד,
מאחל לכם יום מלא במוסיקה,

אורן 
מורה גיטרה לחיים